Cautare pe pagina 3

Date October 1, 2008 (08:13)

Imi aduc aminte de vremurile in care o cautare pe Google insemna maxim 3 minute, o cautare insemna gasirea unui raspuns rapid si corect.

Acum se pare ca este din ce in ce mai greu, ma vad ajungand pe pagina 3 fara sa gasesc o informatie relevanta, un unele cazuri ajung sa petrec 30 de minute doar cautand.

De ce ?

Pentru ca lumea a invatat tot felul de trickuri de optimizare si baga pe gat motoarelor de cautare zeci si sute de cuvinte cheie. Totul este ok deoarece se vorbeste de acel subiect (care eu il caut) in articol, insa intr-un mod irelevant. Sunt vorbe goale, informatii re-rumegate si prezentate prost.

Este din ce in ce mai greu sa ajungi la sursa, la izvorul de informatie pentru a fi sigur ca folosesti ceea ce trebuie. In cazul meu nu pot folosi o anumita comanda (serie de comenzi) in orb, fara sa stiu 100%  ca rezultatul este cel asteptat.

Deci, nu va sfiiti sa ajungeti la pagina 3 in google, la pagina 5 chiar. De multe ori cei de pe prima pagina nu ofera exact ce cautati.

Sfat pentru blog: Sunet

Date September 30, 2008 (10:00)

Un sfat pentru a nu avea un blog Enervant

Nu inteleg motivul de a pune acele melodii/clipuri care pornesc automat cand intri pe blog. Aceste “facilitati” vin in multe forme culori si combinatii insa au un singur punct comun. Transforma un blog normal in unul foarte enervant.

Nu mi se pare corect sa “obligi” un vizitator sa asculte/vada ceva de fiecare data cand intra pe blogul tau, iar cititorii fideli se vor satura de acea melodie din maxim 2-3 intrari.

Sa nu vorbim de performanta scazuta, pentru un utilizator ce foloseste internetul mobil, acele mici melodii-sunete-clipuri care pornesc automat ingreuneaza foarte mult conexiunea.

Din nou, nu vad de ce ar pune cineva asa ceva pe un blog, este inutil si pueril parerea mea.

Daca doresti sa fii respectat in blogosfera, te rog indeparteaza toate codurile ce fac acest lucru din blog

Amintiri: Rau de la Jocuri

Date September 30, 2008 (08:49)

Vi s-a intamplat sa vi se faca rau de la PC ? Nu ma refer dupa 16 ore de stat in continuu, ci aproape instant la vederea unui anumit lucru. Eu da.

Imi aduc aminte cand eram mic si jucaus, se intampla un fenomen cu un anumit joc. Se chema Return to Castle: Wolfenstein si se intampla acum multi multi ani dar imi amintesc foarte bine. Pur si simplu nu puteam sa trec de o anumita zona, pentru cine isi mai aduce aminte de acel joc, o mare parte se derula in interiorul unui castel. Ei bine acele decoruri – culori si sunete nu se intelegeau prea bine cu creierul meu. Suna prostesc dar ma lua cu ameteli instant ce intram intr-o anumita zona (motiv pentru care nu am terminat acel joc niciodata).

Totusi eram numai eu ciudat, aveam un prieten care nu putea juca Half Life in singleplayer, aceeasi problema, culori sunete si pozitionarea camerei in joc. De asemenea cunosc multa lume care nu suporta acea “calatorie cu trenul” de la inceputul HL.

De aici tind sa cred ca fiecare om are o slabiciune la o anumita combinatie, este cineva din cei care citesc acest blog care a patit asa ceva ? (din nou nu ma refer la 16 ore de joc 🙂 )

Interesant cum anumite combinatii de elemente pot induce un asemenea discomfort… si e doar un simplu joc..