Mainile murdare de cod

Date October 14, 2008 (18:39)

O vorba care mi-a ramas in minte

Am mainile murdare de cod !

Asa spunea fratele meu in acest weekend, un weekend lung plin de munca in care am lucrat la un nou proiect. Asa se intampla de obicei, cum nimic nu poate fi folosit “out of the box” trebuie multa munca si mult coding pana are forma care o doresti.

Cateva sfaturi pentru oamenii de langa oamenii care “codeaza”

  • Nu deranga omul in timp ce scrie cod
  • Nu pune intrebari pana nu este gata
  • Nu incerca sa iti dai cu parerea despre anumite functii din acel cod
  • Nu incerca sa schimbi o idee in timp ce ea este scrisa in cod
  • Asteapta ca functionalitatea unui cod sa fie gata pana sa o critici

Codul este o arta

despre Podcasturi

Date October 14, 2008 (18:17)

Iubesc lumea podcasturilor, multa vreme am ignorat aceast univers, multa vreme nu am crezut in puterea lor. De la o vreme insa am descoperit niste podcasturi geniale, perfecte pentru drumurile lungi din Bucuresti.

Eu prefer sa fac o combinatie intre podcasturile comice si cele informative, nu e bine sa asculti prea multa comedie ca te prostesti.
Revenind la subiect, lumea podcasturilor este uriasa, trebuie doar sa stii unde sa cauti. Pentru deocamdata recomand urmatorul podcast: Nobody likes onions
Un podcast despre oamenii care nu au talent. Am ascultat niste chestii in acest podcast de radeam in hohote in metrou.

Un mod foarte usor de a “scurta” un drum de 1h pana acasa

Recomand sa alegeti cu grija un podcast, deoarece puteti irosi ore intregi ascultand niste oameni vorbind despre nimic.

Guest post pe NokiaFan

Date October 13, 2008 (08:59)

Daca tot am cumparat un nou gadget m-am gandit sa si vorbesc despre el, am profitat de ocazia NokiaFan si am scris cateva cuvinte despre: Nokia E71

Nu am dorit sa laud prea mult acest telefon, nu este nevoie E71 isi face reclama singur iar publicul tinta al seriei E  isi da seama de acest lucru instant. Sunt foarte multumit de el, face absolut tot ce imi doresc de la un asemenea gadget, o mica problema insa. Acest telefon te face sa te simti un pic prostut, este coplesitor cat de multe stie sa faca si cate optiuni ai. Totusi nu ma grabesc nicaieri, incet incet voi ajunge sa il stapanesc la adevarata lui valoare

Trebuie sa mentionez… Nokia E71 NU este doar un telefon, este un monstru

Un inceput de saptamana cat mai productiv pentru toata lumea.