October 19, 2008 (10:38)
Tocmai am descoperit un podcast foarte interesant
Se numeste One Minute Howto si este presarat cu sfaturi scurte (dupa nume ne dam seama) Sunt aproximativ 300 de episoade, sincer am ascultat doar 24 pana acum intr-un drum cu metroul de la Obor la Eroii Revolutiei. Ador modul usor de digerat al acestui podcast, sfaturi sincere de la oameni ca si noi din toata lumea
Cum vorbeam intr-un post mai demult de la o vreme ador lumea podcasturilor deoarece poti invata ceva util chiar si in timp ce calatoresti/pierzi vremea prin mijloacele de transport.
Ajungi sa transformi perioade bune moarte din punct de vedere productiv in adevarate sesiuni de documentare.
Nici un comentariu » | ironmim dot com - Abonare flux RSS - Informeaza-te
October 19, 2008 (10:27)
Cand ajungi sa poti spune ca ai prea multe device-uri in casa ?
Am ajuns la o concluzie..
Cand ai prea multe laptopuri nu ajungi sa te bucuri de nici unul. Te imparti intre ele, tot timpul e ceva de instalat si de “upgrad-at” nu mai poti spune care este adevarata casa virtuala.
Intre mine, fratele meu si colegul cu care stau in apartament avem 8 laptopuri si 4 PC-uri. Sincer nu cred ca merita banii care au fost bagati in ele, am ajuns sa folosesc telefonul (E71) la fel de mult ca laptopul de pe care lucrez..
Ajungi sa obosesti numai cat te uiti la ele… sa nu vorbesc de problemele ce apar dupa un yum update/upgrade … te doare capul
O duminica placuta in continuare
2 Comentarii » | ironmim dot com - Abonare flux RSS - Informeaza-te
October 18, 2008 (10:42)
Ideea de Helpdesk exista de foarte multa vreme, procesul prin care oamenii cer ajutor de la alti oameni care au fost pregatiti sa foloseasca un anumit obiect si serviciu a existat de la inceputul timpului.
Noi cunoastem idea de Helpdesk din lumea IT, in special la serviciile de Hosting sau IT support la anumite obiecte insa este prezenta peste tot in viata de zi cu zi
In continuare un clip interesant ce satirizeaza idea de Helpdesk in lumea medievala
Clipul are traducere in limba engleza oentru cei ce nu inteleg limba.
Este si un pic de adevar, de 3 ani de cand ma ocup cu asa ceva am intalnit si oameni de genul acelui “cititor”
2 Comentarii » | ironmim dot com - Abonare flux RSS - Informeaza-te